Neexistujú ľudia, ktorí by lepšie rozumeli tomu, ako systém v súčasnosti funguje a ako by fungovať mal, ako práve tí, ktorí sú jeho klientami.
Nový projekt ODOS, Liga za duševné zdravie a OZ Psychiatria nie je na hlavu
Čo znamená Spolutvorba?
Pojem Spolutvorba /z angl. Co Production, Co Production in Mental Health/ sa vzťahuje na taký prístup v oblasti starostlivosti o duševné zdravie, pri ktorom poskytovatelia služieb v oblasti duševného zdravia a ich užívatelia spolupracujú na dosiahnutí spoločného výsledku. Tento prístup je založený na princípe, v ktorom tí, ktorých sa služba dotýka, teda ľudia so zažitou skúsenosťou s duševnou poruchou a ich príbuzní jasne formulujú čo od systému starostlivosti potrebujú, aké sú ich potreby a predstavy o lepšom fungovaní. Najdôležitejší aspekt celej spolutvorby je vytvorenie prostredia absolútnej rovnosti hlasov, názorov a pripomienok oboch strán, poskytovateľov a užívateľov služieb (hlas pacienta má rovnakú váhu ako hlas psychiatra). Neexistuje skupina ľudí, ktorí by lepšie rozumeli tomu, ako systém starostlivosti o duševné zdravie v súčasnosti funguje a ako by mal fungovať, než práve tí, ktorí sú jeho klientami. Zjednodušene môžeme definovať prístup ako „Nie o nás, bez nás “.
Podstatou nášho projektu Spolutvorba je teda vytvorenie ,,skupiniek” v každom kraji Slovenska, kde sa ľudia so skúsenosťou s duševnou poruchou budú môcť stretávať a diskutovať o tom, čo potrebujú, čo nemajú, čo ich hnevá, čo navrhujú a teda, aké majú predstavy o tom, ako by mal fungovať systém starostlivosti o duševné zdravie.
Zadanie sa môže zdať náročné, ale po našich úvodných skúsenostiach a na základe skúseností zo zahraničia vidíme, že ľudia chcú hovoriť a prinášajú množstvo skvelých myšlienok a nápadov. Po úvodných stretnutiach sa do skupiny prizvú zástupcovia samospráv, poskytovateľov starostlivosti (psychiatri, psychológovia, sociálni pracovníci a iní), zástupcovia VÚC a nakoniec aj štátu.
Ako to bude prebiehať?
Základnou pracovnou metódou je rovnosť všetkých účastníkov – hlas pacienta má rovnakú váhu ako hlas psychiatra, alebo hlas zástupcu mesta. Týmto krokom sa nám podarí otočiť logiku toho, ako dosiahnuť reálnu zmenu v mnohých oblastiach a predovšetkým v oblasti peer konzultingu, ktorý je prirodzeným ďalším krokom.
Chceli by sme zorganizovať stovky stretnutí v priebehu jedného roka a zaktivovať pacientov a príbuzných tak, aby politici už nemohli odsúvať tému duševného zdravia a aby sa niečo aj skutočne zmenilo. Zaktivovanie týmto spôsobom má výhodu v tom, že navrhovaná reforma bude vychádzať zo skutočných potrieb ľudí.
Máš odžitú skúsenosť a chceš nám o nej povedať? Neváhaj a kontaktuj koordinátora kraja, v ktorom sa nachádzaš:
Bratislavský kraj
Martina Krivošová martina.krivosova@dusevnezdravie.sk
Rozpis stretnutí pre Bratislavský kraj:
6. októbra 2022 o 18:00 Klinika duševného zdravia Calma, Zochova 6, miestnosť Pressburg
Trenčiansky kraj
Alica Uchytilová alica.uchytilova@dusevnezdravie.sk
Žilinský kraj
Nina Zibolenová nina.zibolenova@dusevnezdravie.sk
Rozpis stretnutí pre Žilinský kraj:
12. októbra 2022 o 15:00 Calma-community, Bernolákova 6, Martin
Banskobystrický kraj
Marína Trnovcová marina.trnovcova@dusevnezdravie.sk
Košický kraj
Eva Kacejová eva.kacejova@dusevnezdravie.sk
Trnavský kraj
Adriana Hrutková hrutka@centrum.sk
Nitriansky kraj
Kristína Petrovičová kristinapetrovicova81@gmail.com
Prešovský kraj
Peter Melek peter.melek11@gmail.com

Commentaires